Vše o bělení zubů na jednom místě

Záleží vám na vašem chrupu a úsměvu? Přemýšlíte o bělení zubů? Přečtěte si náš článek, který vám odpoví na nejdůležitější otázky spojené s touto procedurou. Zjistíte například, pro koho je bělení zubů vhodné a kdo by jej naopak podstupovat neměl. Dále také, kolik to stojí nebo jak celá procedura probíhá. V neposlední řadě vám přiblížíme péči o vybělené zuby nebo vám poradíme, jak efekt vybělených zubů prodloužit.


Rádi byste své zuby vybělily?  Objednejte si termín v mojí ordinaci, kde možnost vybělit Vaše zuby zkonzultujeme. Více na úvodní stránce.


Jaké jsou možnosti bělení zubů?

Pokud se na bělení podíváme z pohledu vykonavatele, existují pouze dvě možnosti. První z nich je ordinační bělení, které provádí v ordinaci dentální hygienistky nebo zubního lékaře.

Druhou možností je domácí bělení zubů pomocí individuálně zhotovených nosičů, do kterých se aplikuje gel na bělení. Nosiče se vyrábějí v zubní laboratoři na základě otisků chrupu, nosič pak přesně pasuje na chrup pacienta. Domácí bělení trvá 2 – 3 týdny..

Jak probíhá ordinační bělení?

Celý proces bělení, při jedné návštěvě zubní ordinace, trvá cca dvě hodiny. A jak to celé probíhá?

Nejdříve vám nasadíme rozvěrač tváří a rtů, abychom měli volný přístup k vašemu chrupu. Chrup vám důkladně opláchneme vodou a vysušíme vzduchem. Zároveň vytvoříme kolem krčků zubů a dásní ochrannou bariéru, která uchrání citlivé části zubů před bělícím gelem.

Následně vám na chrup naneseme vrstvu bělícího gelu a necháme jej 20 minut působit. Poté jej ze zubů odsajeme a krok opakujeme znovu (standardně tedy dvě aplikace, v případě potřeby více, až do požadovaného výsledku).

Po poslední aplikaci odsajeme veškerý bělicí gel, odstraníme ochrannou bariéru a chrup důkladně opláchneme. Na závěr vyhodnotíme změnu odstínu chrupu.

Je vybělení trvalé?

Vybělené zuby samozřejmě nevydrží navěky. Efekt vybělených zubů však můžete při správných stravovacích návycích, správném čištění a používání vhodné zubní pasty prodloužit až na několik let. Standardně vám však efekt vybělených zubů vydrží 1 – 2 roky.

Je možné bělit zuby opakovaně?

Ano, je to možné. Procedura bělení nemá žádný negativní vliv na zubní sklovinu, proto se může opakovat. Vzhledem k tomu, že efekt vybělených zubů přetrvává 1 – 2 roky.

Existují nějaká rizika?

Při domácím bělení zubů může dojít při časté a nekontrolované aplikaci k tzv. přebělení zubů. Na chrupu vzniknou tzv. křídové skvrny, které mají jiný barevný odstín než samotný chrup.
U ordinačního bělení nemůže dojít k nenávratnému poškození zubů. Poměrně často však dochází k dočasnému zvýšení citlivosti zubů, které je však běžné a odeznívá po 24 hodinách.

Je to bezbolestné?

Ano, bělení zubů je bezbolestné. Dochází pouze k dočasnému zvýšení citlivosti zubů, které po 24 hodinách odezní (viz výše).

V jakých případech se bělení nedoporučujete?

Bělení zubů rozhodně není pro každého. Proto před samotnou procedurou doporučujeme konzultaci s odborníkem, který s vámi probere váš aktuální zdravotní stav a stav vašeho chrupu. Bělení zubů zpravidla nedoporučujeme:

  • máte-li poškozený chrup (zubní kaz, poškozená sklovina, úraz – ulomený zub apod.) – zuby jsou v těchto případech citlivější, bělení zubů bývá nepříjemné
  • při zánětech v dutině ústní
  • máte-li na předních zubech plomby nebo korunky
  • jste-li silný alergik – nikdy totiž nelze vyloučit alergická reakce
  • u dětí mladších 16 let – dětský chrup bývá nevyzrálý a velmi citlivý
  • u těhotných a kojících žen

Je třeba o vybělené zuby speciálně pečovat?

Po samotné proceduře bělení zubů je doporučeno držet tzv. „bílou dietu“, tzn. vyhýbat se potravinám, jež obsahují výrazný barevný pigment (káva, čaj, kola, červená řepa, kari, špenát apod.) a nevhodným návykům jako je např. kouření. Pigmenty obsažené v nápojích a potravinách mohou negativně ovlivnit výsledný efekt bělení.

Abyste prodloužili efekt vybělených zubů, doporučujeme o chrup zodpovědně pečovat každý den, nejen v době „bílé diety”. Například používáním vhodné zubní pasty a ústní vody, správnou technikou čištění zubů, pravidelnými návštěvami u zubního lékaře, omezením konzumace kávy, červeného vína apod., nebo kouření.


Zdroj foto: Woman photo created by jannoon028 – www.freepik.com

Kategorie: Bělění