Správný výběr kartáčku nesmíme podceňovat. Zdravé zuby si můžeme užívat celý život. Samozřejmě pokud se o ně dobře staráme. Při čištění zubů je důležitá nejen technika, ale také tvar a vlastnosti kartáčku..

Lépe vybírat malý a měkký kartáček

U kartáčku je důležité, aby byl měkký, měl malou hlavu a rovně střižená vlákna. To jsou tři základní pravidla. Dásním a zubům nesvědčí velmi tvrdý kartáček, vyčnívající vlákna či plastové lamely. Toto dráždění může způsobit ústup dásní, odhalování krčků a následně také citlivost zubů. U kartáčků s větší hlavou je navíc větší pravděpodobnost, že nebude doléhat tam, kde je potřeba. Naproti tomu malá hlava napomáhá důkladnému čištění zubů bez podráždění dásní.


Zvažujete navštívit dentální hygienu? Objednejte si termín v mojí ordinaci zde.


Správná technika

Co se týká samotné techniky, zuby je potřeba čistit šetrně a lehkým tlakem, protože příliš silný tlak má za následek také mechanické dráždění dásní. Kartáček by se měl přiložit k zubům, tak aby vlákna pokryly celou jejich plochu. A pohyb kartáčku by měl být vibrační, což se velmi špatně popisuje, takže ho svým klientům připodobňuji k malinkým kroužkům a v ordinaci to společně natrénujeme. Mezizubní prostory je pak nutné dočistit mezizubním kartáčkem, který má vhodnou velikost. Ze své zkušenosti vím, že mnoho lidí má v technice čištění zubů docela velké mezery a že stojí za to čas od času způsob své zubní hygieny konzultovat s odborníkem.

Jak na výběr elektrického kartáčku

S elektrickým kartáčkem je to podobné. Pokud dává výrobce na výběr z více druhů hlaviček, vyberte si co nejměkčí a nejmenší variantu a dvojnásobný pozor si dávejte na příliš velký tlak. Nepřidávejte ani žádný pohyb. Stačí kartáček jemně přikládat k jednotlivým zubům. Sám o sobě má díky pohybu hlavice velkou čisticí razanci a další pohyb či tlak může být škodlivý.

Elektrické kartáčky bývají rotační nebo vibrační, a jak už název napovídá, liší se od sebe způsobem pohybu hlavice. Vibrační, kterým se říká také sonické, čistí zuby šetrněji. U rotačních kartáčků je pohyb točivý, což vyžaduje větší opatrnost. U obou druhů elektrických kartáčku je ale potřeba mít na paměti, že jsou daleko silnější než naše ruce a je nutné s nimi podle toho zacházet.


Zdroj foto: simplyteethessex.co.uk

Kategorie: Čištění