Při správné dentální hygieně se nám zubní kazy vyhýbají, ale asi to s péčí nebude nijak slavné, protože zubní kaz je nejčastějším onemocněním západní civilizace. S vrtačkou a zubní výplní se nejspíš v životě setká každý, a tak se může zdát, že jde o jednoduché řešení banálního problému. Bohužel, není to tak.

Zásadní příčinou vzniku kazu není dědičnost, ale nedostatečná ústní hygiena. Množící se bakterie v ústech vytvářejí na povrchu zubu povlak, zubní plak. Bakterie produkují kyselinu, která rozpouští tvrdé zubní tkáně.

Hlavní příznaky zubního kazu

Zubní kaz se nejčastěji objevuje na špatně přístupných místech zubů, v mezizubním prostoru nebo na zubním krčku. Dále na kousacích ploškách zubů. Jejich hrbolatý povrch a úzké rýhy přispívají k usazování zubního plaku. Pokud nedojde k jeho odstranění, začne se vytvářet zubní kaz.

Zprvu se projevuje jako bílá skvrna, kterou v tomto stadiu ještě lze „vyčistit” a kazu se tak zbavit. Pokud k tomu nedojde a kaz se vyvíjí dál, můžete zaznamenat na zubu nerovnost nebo prohlubeň. Pokud svůj chrup pravidelně nesledujete, je pravděpodobné, že kaz zaznamenáte až ve chvíli, kdy vás začne bolet nebo je citlivý na studené, teplé nebo kyselé jídlo a pití. V tuto chvíli byste měli zpozornět a objednat se na prohlídku ke svému stomatologovi.


Zvažujete navštívit dentální hygienu? Objednejte si termín v mojí ordinaci zde.


 

Co oko nevidí, zub bolí

Může stomatolog rozpoznat zubní kaz pouhým pohledem do úst, i když si pomáhá starým dobrým zrcátkem? Do určité míry jistě ano. Nikdy ale nemůže pečlivě diagnostikovat v mezizubních prostorech a na jiných skrytých částech zubu. Proto by součástí každého vyšetření měl být i rentgenový snímek.

Ten zobrazí i drobná poškození povrchu skloviny a defekty zuboviny už od velmi časných stádií kazu, kdy má ještě zub při správné péči šanci na regeneraci bez zásahu zubního lékaře. Také díky tomu je stomatolog schopen odhalit většinu kazů přítomných pod výplněmi, což pouhým okem nemá nikdy šanci.

Na zubní kaz plombu a je to?

Jak je možné, že se pod již jednou odvrtaným kazem ošetřeným výplní, lidově řečeno plombou, začne znovu dělat kaz? Jednoduše proto, že původní kaz nebyl kompletně odvrtán. Určit přesnou hranici mezi zdravou zubní tkání a kazem není pouhým okem vůbec jednoduché.

Stomatolog se vždy snaží zachovat maximum zdravého zubu, a zároveň kompletně odstranit infikované tkáně. Jedině tak může doufat, že se infekce zubního kazu znovu neprobudí k životu. Proto si dobří stomatologové berou na pomoc nejrůznější diagnostické metody, od nejjednodušší pohledem a pohmatem, až po nejrůznější technologie.


Zdroj foto: DentalTribune.com

Kategorie: Onemocnění