Význam mezizubních kartáčků

Použití mezizubních kartáčků by mělo být součástí každodenní domácí péče o ústní hygienu. V dospělosti se totiž vytvářejí zubní kazy nikoliv na ploškách zubů, ale právě v mezizubních prostorech. A ty klasický zubní kartáček spolehlivě vyčistit nedokáže.

Při mechanickém čištění zubů odstraňujeme z povrchu zubů zubní plak. Ten je složen ze zbytků měkké potravy a mikroorganismů. Je mazlavé konzistence a nejčastěji ulpívá u krčků zubů, v mezizubí a na žvýkacích ploškách.

Pokud nebudeme pravidelně a správně povlak odstraňovat podpoříme přítomnost bakterií (povlaku) a zubního kamene a může nám hrozit vyšší kazivost zubů, zánět dásně a dokonce i ztráta kosti. Používání mezizubních kartáčků je nezbytné pro odstranění zubního povlaku z mezizubních prostor. Tento prostor se nachází pod bodem kontaktu sousedících zubů. Klasický kartáček má do těchto míst špatný přístup nebo se tam vůbec nedostane.

Mezery mezi jednotlivými zuby jsou různě široké, proto se vyrábí mezizubní kartáčky o různých průměrech odlišených nejen velikostí ale také barvou.


Zvažujete navštívit dentální hygienu? Objednejte si termín v mojí ordinaci zde.


Výběr správné velikosti

Správná velikost mezizubního kartáčku je taková, která vyplní daný prostor a přitom se snadno zavádí. Při použití menšího kartáčku nemusí být povlak mezi zuby dostatečně očištěn. Velký mezizubní kartáček může způsobit poranění.

Vždy je ale lépe si nechat poradit od odborníka – dentální hygienistky. Ta Vám vyzkouší vhodné mezizubní kartáčky přímo v ústech a společně také natrénujete jejich zavádění. Doporučí Vám kvalitní a lety prověřené značky.

Použití mezizubní kartáčků je doporučeno většinou večer před spaním, tedy 1x denně. Zavádíme je do vrcholu trojúhelníku dásně – mezi zuby. Prostor vyčistíme pomocí jemných pohybů vpřed a vzad s lehkým tlakem na dáseň. Vyvarujte se „pilování“ či otáčení! Po vytažení jej opláchneme pod tekoucí vodou a stejným způsobem pokračujeme v sousedním mezizubí. Pokud máme několik velikostí kartáčků – začínáme tím největším. Kde ho nelze zavést použijte menší. Na kartáčky nedáváme zubní pastu.

Jsou vhodné pro děti?

Používat ho mohou začít už děti. Záleží na jejich manuální zručnosti a velikosti mezizubních prostor. Ze začátku je vhodné, aby rodiče na děti dohlíželi a případně jim se správným zaváděním kartáčku napomohli.

Závěr

Použití mezizubních kartáčků je nutností u pacientů s implantáty, můstky, korunkami nebo s rovnátky

Životnost kartáčků je různá. Záleží zda máte pouze jednu velikost na celý chrup nebo více velikostí, jak jste manuálně zruční a od jaké firmy jste si pořídili mezizubní kartáčky. Většinou vydrží jeden kartáček až 3 týdny (při každodenním používání). Nepoužitelnost kartáčku poznáte sami, podle opotřebení vláken či ohlého ba dokonce zlomeného drátku.

Čištění zabere nějaký čas, ale bohatě vrátí se každému v podobě zdravých zubů a dásní


Zdroj foto: Nature.com

 

Kategorie: Čištění