Víte, jaké správné složení má mít zubní pasta? Mnohdy je totiž snazší najít si informace o tom, co by zubní pasta neměla obsahovat. Jenže jak jsou na tom složky, o kterých se tolik nepíše a často jsou součástí přírodních zubních past? Jsou organické pasty opravdu bezpečné a hodí se třeba i pro těhotné ženy?

Fluorid ano, nebo ne?

Začněme „kontroverzní“ složkou, která bývá součástí klasických i některých přírodních zubních past a o které se posledních několik let vede mnoho spekulací. Jedná se o čištění zubů pastou s fluoridem.

Fluorid patří mezi jeden z nejefektivnějších prostředků v prevenci proti zubnímu kazu a rozhodně není pravda, že zubní pasty s fluoridem jsou nebezpečné. Pozor si dávejte pouze na to, abyste pastu s fluoridem nepolykali.


Zvažujete navštívit dentální hygienu? Objednejte si termín v mojí ordinaci zde.


Pro zdravou mikroflóru

Bát se nemusíte ani tehdy, když v zubní pastě narazíte na názvy jako laktoferrin, laktoperoxidáza a glukózooxidáza. Jedná se totiž o přírodní mléčný enzymový komplex, který má výborné antibakteriální účinky a pomáhá udržet v dutině ústní zdravou mikroflóru.

Pomoc z rostlinné říše

Zcela bezpečné a zároveň pro zdraví ústní dutiny prospěšnou je zubní pasta obsahující organický gel z aloe vera. Organické pasty s obsahem gelu z aloe vera jsou určené speciálně pro posílení zubní skloviny a ochranu dásní. Jsou skvělou volbou také během těhotenství a celého kojení, kdy kvůli hormonálním změnám častěji dochází k zánětu dásní, jejich uvolnění, hypertrofii a často i k jejich krvácení.

Bioaktivní vápník

Pokud se ve složení zubní pasty nachází bioaktivní vápník calcis, neboli laktát vápenatý, můžete být v klidu. Jedná se totiž o jednu z nejlepších forem vápníku, který je vyrobený z vaječných skořápek. Ústní dutině prospívá, a to tak, že posiluje zubní sklovinu a snižuje citlivost zubů. Co se týká citlivosti zubů, k jejímu snížení pomáhají také ionty draslíku. Jestliže jsou v zubní pastě tyto ionty obsažené v aktivní formě, dokážou proniknout poškozenými oblastmi skloviny, zpevňují ji a snižují rovněž přecitlivělost zubů.

Esenciální oleje

Některé zubní pasty obsahují ryze přírodní složky, například esenciální oleje z levandule, rozmarýnu a tymiánu. Tyto složky jsou v zubní pastě žádoucí, obvykle mají silný protizánětlivý účinek a pomáhají v boji proti zánětu dásní.


Zdroj foto:  Woman photo created by freepik – www.freepik.com

Kategorie: Čištění