Jak odstranit zubní kámen?

Mnoho z vás trápí zubní kámen, který vznikne ztvrdnutím neodstraněného zubního plaku. V krajních případech způsobuje záněty dásní, napadá závěsný aparát zubu a může zapříčinit tak jeho vypadnutí.

Jedná se o velice precizní způsob a přitom zůstává k zubům dostatečně šetrný. Nicméně má jednu velkou nevýhodu a to, že je náročná pro ošetřujícího jak na zručnost, tak na čas strávený ošetřováním. Doma to raději nezkoušejte a spolehněte se na zkušenosti a přesnost Vašeho dentálního hygienisty.

Pomocí ultrazvuku

Metoda odstraňování zubního plaku pomocí ultrazvuku funguje tak, že speciální přístroj přenáší přes koncovku ultrazvukové vlny, které rozbíjí vrstvy zubního kamene. Tyto přístroje se používají k odstraňování jak naddásňového tak poddásňového zubního kamene. Nicméně pro dokonalé ošetření je potřebné ještě provést detailní odstranění ručními nástroji.

Ultrazvukové odstraňování zubního plaku je časově nenáročné, naopak je zde ale nutná určitá zkušenost ošetřujícího. Po ošetření se pak může objevit dočasná citlivost zubů.

Zubní kámen představuje ztvrdlý zubní plak. Pokud není zubní plak dostatečně odstraněn použitím zubního kartáčku a doplňků ústní hygieny, dochází k jeho hromadění, nejčastěji na místech, která jsou hůře přístupná. Do zubního plaku se později začnou ukládat minerální látky ze slin a vzniká tzv. zubní kámen. Povrch zubního kamene je drsný, proto slouží jako ideální podklad pro akumulaci dalších zbytků potravy a zubního plaku.

Podstoupit odstranění zubního kamene můžete jak v ordinaci u vašeho zubního lékaře, tak při dentální hygieně. Možností, jak se zubní kámen odstraňuje je více. Které to jsou?


Zvažujete navštívit dentální hygienu? Objednejte si termín v mojí ordinaci zde.


Jak zubnímu kameni předcházet?

Tvorba zubního kamene je odrazem kvality ústní hygieny. Ve většině případů se dá vzniku zubního kamene předejít péčí o zdraví úst, dokonalou hygienou a pravidelnými prohlídkami u zubního lékaře. Je nutné používat správně zubní kartáček, tzn. měkké vlákna uložené v „hlavičce“ kartáčku ve větším množství, důležitá je i správně zvolená technika čištění a rovněž používání mezizubních kartáčků a zubní nitě.

Pokud se Vám zubní kámen tvoří pravidelně, požádejte zubní hygienistku o instruktáž správné techniky čištění chrupu.


Zdroj foto: OralDental.com

Kategorie: Hygiena